Falošné dokumenty k rodinnému domu

Tajomstvá nehnuteľností

Dátum pridania: 16.7.2024

Tento článok bol s možnosťou verejnej diskusie zverejnený na portáli Nehnuteľnosti.sk

Keď si kúpite kávovar, dostanete k nemu celý štós papierov. Ako ho máte zapojiť, ako čistiť, ako ekologicky likvidovať. Čo môžete, čo nesmiete a mnoho ďalších inštrukcií. Keď si kúpite rodinný dom, tiež dostanete k nemu veľa papierov – ale viete, čo všetko by ste mali dostať?

Vítame vás pri poslednej sérii nášho seriálu Tajomstvá nehnuteľností. Na rozdiel od prvých dvoch sme sa rozhodli pre články, v ktorých chceme upriamiť pozornosť na oblasti, na ktoré ľudia často nemyslia, a neskôr sa kvôli tomu môžu dostať do problémov. Tie problémy nie sú na úrovni stratených kľúčov. Problémy, ktoré pomáhame riešiť ľuďom v praxi, môžu mať rýchle a lacné riešenia, no stretávame sa aj so státisícovými škodami.

V našej knihe Pozor, novostavba! sme v kapitole 8.14 uviedli zoznam dokumentov, ktoré by mal dostať kupujúci pri preberaní nového rodinného domu. Je toho celá kopa, pričom platí, že čo nie je na papieri, to neexistuje. Zmluvné strany sa o tom presvedčia samy pri najbližšej reklamácii, poistnej udalosti, prípadne inej forme sporu. Náš zoznam sa dá úspešne použiť aj pri kúpe starších domov, akurát ho treba primerane upraviť k skutkovému stavu. Podotýkame, že relevantnosť každej položky treba primerane vyhodnotiť. Napríklad ak je dom napojený na verejnú kanalizáciu, nebude potrebné žiadať atest k prefabrikovanej žumpe.

Ak aj doklady dostanete, ešte stále to nemusí byť v poriadku. Zlaté pravidlo výstavby síce v stavebnom zákone uvedené nie je, ale my ho pripomíname dennodenne. Znie takto:


Keď si budete kontrolovať úplnosť dokumentácie, starostlivo si všímajte nielen nadpisy a názvy, ale aj samotný obsah. Veľmi ľahko sa môže stať, že si preberáte falzifikáty, bezobsažné čmáranice alebo doklady, ktoré s vašim domom nemajú nič spoločné. Smutných príkladov z praxe je ako maku, za všetky uvedieme jeden „protokol“.


Takýto „protokol“ je iba zdrap papiera, ktorý bol evidentne vytvorený len za účelom zalepenia očí kupujúcemu. Uvádza sa v ňom, že bola vykonaná nejaká skúška podľa nejakej normy, avšak oficiálny názov normy bol „Tlakové skúšky vodovodného a závlahového potrubia“, teda ani slovo o kanalizačnom potrubí a už vôbec nie o vykurovaní. Aby toho nebolo málo, táto norma už skoro 30 rokov neplatí! S obdobnými „protokolmi“ sa stretávame pri komínoch, elektroinštaláciách, plynovode, vodovode a ďalších oblastiach, kde sa v zmysle legislatívy vyžaduje písomné potvrdenie odborne spôsobilou osobou o skutkovom stave.

Čo nie je na papieri, to neexistuje
• Absolútny základ čohokoľvek pri kúpe a predaji nehnuteľností je dokumentácia. Ak ju nemáte, môže sa vám to škaredo vypomstiť.
• Ústne dohody a prísľuby sa môžu ukázať ako nevymožiteľné.
• Súčasťou každého odovzdávacieho/preberacieho konania musí byť úplné a riadne prevzatie súvisiacej písomnej dokumentácie.
• Skontrolujte si presnosť a pravdivosť všetkých údajov, ktoré sa na dokumentoch uvádzajú. Chýbajúce podpisy a pečiatky, nečitateľný rukou písaný text alebo chýbajúca strana môžu signalizovať snahu o falšovanie, prípadne inú obdobnú praktiku.
• Dobrým zvykom býva, keď zoznam dokumentácie tvorí prílohu ku kúpnej zmluve. Obe strany tak vopred vedia, aké doklady je potrebné na odovzdanie domu prichystať. Ak sa niečo odovzdáva elektronicky (fotografie a pod.), malo by to byť zaslané vopred.
• Ak neviete posúdiť správnosť dokumentov, neváhajte sa obrátiť na odborníkov, ktorí sa touto agendou zaoberajú.

Chcete mať pohodlný prístup k seriálom Stavbárske matiné a Tajomstvá nehnuteľností?

Budeme vám posielať link na čerstvé vydania.
Je to zadarmo, žiadna cenzúra ani obťažujúca reklama vedľa textov.



>> Novší článok: A čo keby sme kúpili kaštieľ!
<< Starší článok: Ako sa kupuje luxusný dom

Vyhlásenie o zodpovednosti

Každý článok vychádza zo skutočnej udalosti. Identifikačné údaje a mená boli z dôvodu ochrany pozmenené. Dej príbehu je zjednodušený a upravený tak, aby bol ľahko pochopiteľný pre bežného čitateľa. Za žiadnych okolností nemožno situáciu zovšeobecňovať alebo generalizovať. Rovnako neplatí, že všetky obdobné charakteristiky sa týkajú aj ostatných bytov v danom projekte, prípadne podobných nehnuteľností. Každý príbeh je individuálny a bol zverejnený ako poučenie sa z chýb iných, resp. situácií, ktoré nie vždy bežnému kupujúcemu prídu na myseľ.

Ku každej nehnuteľnosti a jej časti je vždy potrebné pristupovať osobitne. Akékoľvek postupy v oblasti stavebných nedostatkov a sporov je potrebné najprv konzultovať s odborne spôsobilým stavebným inžinierom a následne s registrovaným advokátom.

Autori článku nepreberajú na seba žiadnu zodpovednosť za konanie podľa odporúčaní, ktoré sú v texte uvádzané. Pri každej nehnuteľnosti je potrebné oboznámiť sa so skutkovým stavom, a to najmenej fyzickou obhliadkou, skúmaním príslušnej projektovej dokumentácie a podobne.


Fotogaléria